top of page

"Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?" - konferencja organizowana przez Zamek Ci

Byliśmy tutaj, bo kochamy mądre i przyjazne miejsca, gdzie spotykają się ludzie, których łączą wspólne zainteresowania i cel.

Konferencja z udziałem ekspertów poruszająca problematykę ekonomii cyrkularnej i projektowania systemów gospodarowania odpadami komunalnymi pt."Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?" została zorganizowana przez Zamek Cieszyn.

Wprowadzając w pozytywny inspirująco-rzeczowy klimat i otwarcia konferencji dokonała dyrektor Zamku Cieszyn Pani Ewa Gołębiowska.

Pierwsze słowo należało do kuratorki wystawy zorganizowanej przez Zamek Cieszyn pod intrygującym tytułem "Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?" - architektki krajobrazu Katarzyny Dorda, która to przedstawiła problematykę "Circular by design" – trendy w projektowaniu w obliczu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Z kolei Paweł Ryczan z London Borough of Islington na przykładzie "Londyn odpady komunalne w gospodarce o obiegu zamkniętym – problem czy szansa miasta? Jak organizować system selektywnej zbiórki odpadów w przestrzeni miejskiej?" nakreślił kierunki działania przyjęte na konkretnym londyńskim przykładzie.

Nie zabrakło też przykładu ze Słowenii, w którym to przedstawiciel firmy Sanga przedstawił problem "Jak wprowadzić w mieście Lublana skuteczny system zarządzania odpadami".

Nie ukrywamy również szczególnie emocjonalnego naszego nastawienia do wystąpienia Cat Fletcher (City Reuse Depot, Brighton) o zagospodarowaniu odpadów w znacznym stopniu w budowie domu z odpadów - Waste House w Brighton.

Za ciekawe postrzegamy spotkanie w formie warsztatów z autorką książki "Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej" Katarzyny Wągrowskiej, która zachęcała do postawy minimalizowania odpadów w naszym własnym gospodarstwie domowym.

Ponadto odbyły się jeszcze warsztaty "Przetwarzanie – co można zrobić z butelką PET?" prowadzone przez projektanta Łukasza Rotha oraz "Ekologiczne sposoby prowadzenia ogrodu: kompostowanie, naturalne nawożenie i eko-sprzymierzeńcy" poprowadzone przez Tomasza Domańskiego z Eneris.

Był to dzień pełen wymiany myśli i inspiracji.

Ostatnie posty
bottom of page